VMware Workstation Üzerine Linux Ubuntu Kurulumu

0

VMware Workstation Üzerine Linux Ubuntu Kurulumu


Bugün sizlere VMware Workstation üzerine Ubuntu (linux) işletim sistemini nasıl kuracağımı anlatacağım. Sizlerinde bildiği üzere kişisel bilgisayarlarınızda sanal sanal makine çalıştırmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Bir hypervizor yardımıyla, bir sunucudan birden fazla sanal sunucu oluşturarak fiziksel makinenizin kaynaklarını paylaşabilirsiniz.VMware Workstation Pro, hypervizor gibi çalışan bir sanallaştırma uygulamasıdır.
Create a New Virtual Machine sekmesine tıklayarak kuruluma başlıyoruz.
Custom kutucuğunu seçili hale getirip Next, Next şeklinde ilerliyoruz.
I will install the operating system late.” Kutucuğunu seçip (Ubuntu kurulum ISO’sunu sonradan seçeceğiz) Next diyoruz. Bir sonraki adımda sistem olarak Linux, versiyon olarak da Ubuntu-64bit(32 bit bilgisayara sahip olanlar Ubuntu-32bit seçebilirler) seçip Next diyoruz.
Virtual Machine Name kutucuğuna istediğiniz adı veriyoruz ardından kurulum alanını seçip Next diyoruz. Sonraki adımda Processors(işlemci) penceresinde kullanılmasını istediğiniz(kendi bilgisayarınızın özelliklerine göre seçebilirsiniz) işlemci ve çekirdek sayısını girip Next diyoruz.
Burada sanal makinenin kullanacağı RAM miktarını belirliyorsunuz. (Genellikle mevcut ramın yarısı verilir) sonraki adımda “Use network adress translation (NAT)” kutucuğunu işaretleyerek Next diyoruz.
Select I/O Contreller Types ve Select a Disk Type pencerelerinde Recommended(önerilen) seçeneklerle devam ediyoruz.
Create a new virtual disk kutucuğunu işaretleyerek Next diyoruz.Sonraki adımda Sanal makinemiz için ne kadar bellek ayıracağımızı belirtiyoruz ve Store virtual disk as a single file kutucuğunu işaretleyerek Next diyoruz.
Specify Disk File penceresinde oluşturulacak dosya ismini belirleyip Next diyoruz. Sonraki adımda Finish diyerek işlemi tamamlıyoruz.
Dil seçip Ubuntu’yu Kur sekmesine tıklıyoruz.
Normal kurulum kutusunu işaretleyip Ubuntu yüklenirken güncellemeleri indirin kutusunu da işaretliyoruz.(eğer isterseniz ekran kartı gibi sürücüleri de bu aşamada kurabilirsiniz) ve Devam Et diyoruz.
Bilgilerimizi girip Devam Et diyoruz ve kurulum işlemi başlıyor, bitince bizden reset atmamızı istiyor ve kurulum tamamlanıyor.

Bu konuyla ilgili sorularınızı https://forum.mshowto.org linkini kullanarak ulaşacağınız forum sayfamızda sorabilirsiniz.

VMware Workstation indir

Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır. Şimdi kontrol et
Accept !