VDS Server Nedir?

0

VDS SUNUCU NEDİR

VDS (Virtual Dedicated Server) yani Sanal Atanmış Sunucu, kullanıcıların web uygulama oluşturması, dağıtması ve barındırması için sunulan çözümlerden birisidir. VDS Server, başka kullanıcılar ile paylaşılmaz, tek bir kişinin kullanımına sunulur.
Özellikle internet sitesi açılırken karşımıza çıkan sunucu alternatifleri, birçok kullanıcının kafasını karıştırmaktadır. Paylaşımlı/Paylaşımsız Hosting, VDS/VPS Server, Windows/Linux Sunucu gibi birçok alternatifin olması, bilgisi olmayan bir kullanıcı için zorlu bir seçim olmakta. Peki bu seçenekler arasından en çok kullanılanlardan biri olan VDS Server nedir? VDS ve VPS farkları nelerdir?

VDS Sunucu Ne Zaman Alınmalı!

VDS sunucular, yoğun bir web siteyi kaldırabilmek üzere tasarlanmaktadır. Bu sebeple özellikle yeni açılan web siteleri, bu tarz sunucu ve hosting çözümlerine gerek duymaz. Bu sebeple VDS hostingler, yoğun kullanıcıya sahip ya da yüksek CPU kullanımı yapan siteler için ihtiyaç haline gelmektedir.
Eğer küçük bir web siteniz varsa, VDS sunucuya ihtiyaç duymazsınız. VDS yerine daha uygun fiyatlı seçenekler başlangıçta çok daha uygun olacaktır.

VDS Avantajları Nelerdir?

VDS sunucularda RAM ve CPU gibi kaynaklar paylaşımsızdır. Her bir kullanıcı kendine ait kaynaklara sahiptir. Bu sebeple diğer kullanıcıların web siteleri, birbirinin performansını etkilemez.
VDS, root erişimi sayesinde site sahiplerinin sunucu üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmasını sağlar.
VDS kullanıcıları, ihtiyaç duyduğu anda kaynaklarını yükseltebilir. Kaynakların değişikliği için beklemesine gerek olmaz.
VDS, yoğun trafik sebebiyle performans kaybı yaşamaz. Site yoğun bir trafik çekse bile geç yüklenme problemleri ya da çökmeler yaşanmaz. Dedicated sunucudan daha ekonomiktir.
Kullanıcılar dilediği güvenlik yazılımını kurabilir.

VDS Dezavantajları Nelerdir?

Paylaşımlı hosting ve VPS sunucuya kıyasla daha pahalıdır.
Bulut ve dedicated sunuculara kıyasla daha sınırlı kaynaklara sahiptir.
Paylaşımlı hosting ve VPS sunucuya kıyasla daha yüksek performans sunsa da, sunucunun tamamı tek kullanıcıya ait olmadığı için dedicated sunucunun tüm gücünü kullanamaz.
Diğer hosting seçeneklerine kıyasla fazla kontrol seçeneği olsa da, yine de sunucuya sınırlı erişim yetkisi verilir.
Özetlemek gerekirse, VDS server seçeneği, yoğun trafikli kullanıcılar için güzel bir tercih olabilir. Ancak bu tarz sunucular, standart bir bilgisayar gibi davrandığı için, kullanıcının biraz da olsa teknik bilgiye sahip olmasını gerektirebilir.
Tags

Yorum Gönder

0Yorumlar
Yorum Gönder (0)

#buttons=(Accept !) #days=(20)

Web sitemiz, deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgileri kullanır. Şimdi kontrol et
Accept !